Добре дошли в моя уебсайт

-Chrome

Видове браузъри
Google Chrome е междуплатформен уеб браузър, разработен от Google . За първи път е издаден през 2008 г. за Microsoft Windows, изграден с безплатни софтуерни компоненти от Apple WebKit и Mozilla Firefox . По-късно е пренесен в Linux , macOS , iOS и Android, където е браузърът по подразбиране, вграден в операционната система. Браузърът е и основният компонент на Chrome OS , където служи като платформа за уеб приложения .

По-голямата част от изходния код на Chrome идва от безплатния софтуерен проект на Google Chromium , но Chrome е лицензиран като собствена безплатна програма . WebKit беше оригиналният механизъм за рендиране , но в крайна сметка Google го раздели , за да създаде механизма Blink ; всички варианти на Chrome с изключение на iOS вече използват Blink.

Към март 2021 г. StatCounter изчислява, че Chrome има 66% пазарен дял в браузъра в световен мащаб (след като достигна 72,38% през ноември 2018 г.) на персонални компютри (PC), също е доминиращ в мобилните устройства и настигна Safari таблетки (или около процентна точка под 42,33%), и 63,59% на всички платформи, взети заедно. Поради този успех Google разшири името на марката „Chrome“ и на други продукти: Chrome OS, Chromecast , Chromebook , Chromebit , Chromebox и Chromebase .

-Firefox

Видове браузъри
Firefox Browser , известен също като Mozilla Firefox или просто Firefox , е безплатен уеб браузър с отворен код , разработен от Mozilla Foundation и неговото дъщерно дружество, Mozilla Corporation . Firefox използва Gecko , мощен механизъм за рендиране , за показване на уеб страници. През 2017 г. Firefox започва да включва нова технология под кодовото име Quantum за насърчаване на паралелизма и по-интуитивен потребителски интерфейс . Firefox се предлага за Windows 7 илиWindows 10 , macOS и Linux . Неофициалните му портове са достъпни за различни Unix и Unix-подобни операционни системи, включително FreeBSD , OpenBSD ,  NetBSD , illumos , и Solaris Unix . Firefox се предлага и за Android и iOS . Версията на iOS обаче използва WebKitмеханизъм за оформление вместо Gecko поради изискванията на платформата, както при всички други уеб браузъри на iOS. Оптимизирана версия на Firefox се предлага и на Amazon Fire TV , като един от двата основни браузъра, предлагани с Silk Browser на Amazon .

Firefox е създаден през 2002 г. с кодовото име "Phoenix" от членовете на общността на Mozilla , които са желали самостоятелен браузър, а не пакет Mozilla Application Suite . По време на своята бета фаза Firefox се оказа популярен сред своите тестери и беше похвален за своята скорост, сигурност и добавки в сравнение с доминиращия тогава Internet Explorer 6 на Microsoft . Firefox беше пуснат на 9 ноември 2004 г. и оспори господството на Internet Explorer с 60 милиона изтегляния в рамките на девет месеца. Firefox е духовният наследник на Netscape Navigator, тъй като общността Mozilla е създадена от Netscape през 1998 г. преди придобиването им от AOL .

Използването на Firefox нарасна до пик от 32,21% в края на 2009 г. , като Firefox 3.5 изпревари Internet Explorer 7 , макар и не всички версии на Internet Explorer като цяло. След това употребата отказа в конкуренция с Google Chrome . [29] Към май 2021 г. , според StatCounter , Firefox има 7,79% дял на използване като уеб браузър „десктоп“, което го прави четвъртият най-популярен уеб браузър след Google Chrome (67,53%), Safari (9,86%) и Microsoft Edge (7,96%), или може би дори с Edge, докато използването му се споделя на всички платформие по-ниска от 3,59%, все още леко изпреварвайки Edge със същата сума, достатъчна за третото място (след Google Chrome с 64,47% и Safari с 18,69%). 

-Internet Explorer

Видове браузъри
Internet Explorer  е поредица от графични уеб браузъри, разработени от Microsoft и включени в линията операционни системи Microsoft Windows , започвайки от 1995 г. Пуснат е за първи път като част от пакета добавки Plus! за Windows 95 тази година. По-късните версии бяха на разположение като безплатни файлове за изтегляне или пакети в сервиза и бяха включени в оригиналния производител на оборудване(OEM) сервизни издания на Windows 95 и по-нови версии на Windows. Разработването на нови функции за браузъра беше прекратено през 2016 г. в полза на новия браузър Microsoft Edge . Тъй като Internet Explorer е компонент на Windows и е включен в дългосрочните версии на жизнения цикъл на Windows, като Windows Server 2019 , той ще продължи да получава актуализации на защитата поне до 2029 г. Microsoft обяви през август 2020 г. че от август 2021 г. уеб-базирани продукти на Microsoft 365 вече няма да поддържат Internet Explorer, докато Microsoft Teamsприключи поддръжката на IE по-рано през ноември 2020 г. Internet Explorer ще бъде прекратен на 15 юни 2022 г., след което алтернативата ще бъде Microsoft Edge с IE режим за стари сайтове. 

Internet Explorer някога е бил най-широко използваният уеб браузър, достигайки пик от около 95% дял на използване до 2003 г. Това се случи, след като Microsoft използва пакетиране, за да спечели първата война на браузъра срещу Netscape , който беше доминиращият браузър през 90-те години. Оттогава делът на неговото използване намалява с пускането на Firefox (2004) и Google Chrome (2008), както и с нарастващата популярност на мобилни операционни системи като Android и iOS , които не поддържат Internet Explorer.

Оценките за пазарния дял на Internet Explorer през 2021 г. са около 0,62% за всички платформи или по цифрите на StatCounter, класирани на 9-то място. На традиционните персонални компютри, единствената платформа, на която някога е имал значителен дял, той е на 6-то място с 1,48% след Opera . Microsoft Edge , наследник на IE, изпревари Internet Explorer по отношение на пазарния дял през ноември 2019 г.

Произведени са и версии на Internet Explorer за други операционни системи, включително версия на Xbox 360, наречена Internet Explorer за Xbox и за платформи, които Microsoft вече не поддържа: Internet Explorer за Mac и Internet Explorer за UNIX ( Solaris и HP-UX ) и вградена OEM версия, наречена Pocket Internet Explorer, по-късно ребрандирана Internet Explorer Mobile, направена за Windows CE , Windows Phone и преди това, базирана на Internet Explorer 7, за Windows Phone 7 .

На 17 март 2015 г. Microsoft обяви, че Microsoft Edge ще замени Internet Explorer като браузър по подразбиране на своите устройства с Windows 10 . Това ефективно прави Internet Explorer 11 последната версия. Internet Explorer обаче остава на Windows 10 и Windows Server 2019 предимно за корпоративни цели. От 12 януари 2016 г. само Internet Explorer 11 има официална поддръжка за потребителите; разширената поддръжка за Internet Explorer 10 приключи на 31 януари 2020 г.Поддръжката варира в зависимост от техническите възможности на операционната система и нейния жизнен цикъл.На 20 май 2021 г. беше обявено, че пълната поддръжка на Internet Explorer ще бъде прекратена на 25 юни 2022 г.

-Opera

Видове браузъри
Opera е мултиплатформен уеб браузър, разработен от Opera Software .Opera е браузър, базиран на Chromium . Той се отличава от другите браузъри чрез своя потребителски интерфейс и други функции .

Първоначално Opera беше пусната през април 1995 г., което я прави един от най-старите уеб браузъри за настолни компютри, които все още се развиват активно и днес. Това беше търговски софтуер за първите десет години и имаше собствен патентован механизъм за оформление на Presto . През 2013 г. Opera премина от двигателя Presto на Chromium.

Уеб браузърът може да се използва в операционни системи Microsoft Windows, Android, iOS, macOS и Linux.  Има и мобилни версии, наречени Opera Mobile  и Opera Mini . Освен това потребителите на Opera имат достъп до приложение за новини, базирано на AI-платформа, Opera News. 

След като беше придобита от китайски консорциум, ръководен от Golden Brick Capital Private Equity през 2016 г.,  компанията пусна браузър за игри, наречен Opera GX през 2019 г. 

-Tor

Видове браузъри
Tor е безплатен софтуер с отворен код за активиране на анонимна комуникация . Той насочва интернет трафика чрез безплатна световна доброволческа мрежа за наслояване , състояща се от повече от седем хиляди релета, за прикриване на местоположението и използването на потребителя от всеки, който извършва мрежово наблюдение или анализ на трафика . Използването на Tor затруднява проследяването на интернет активността до потребителя. Предназначението на Tor е да защити личната неприкосновеност на своите потребители, както и тяхната свобода и способност да водят поверителна комуникация, като поддържат техните интернет дейности без наблюдение.

Основният принцип на Tor, Onion route , е разработен в средата на 90-те години от служителите на Военноморската изследователска лаборатория на САЩ , математикът Пол Сивърсън и компютърните учени Майкъл Г. Рийд и Дейвид Голдшлаг, за защита на американските разузнавателни комуникации онлайн. Маршрутизирането на лука се осъществява чрез криптиране в приложния слой на стека на комуникационния протокол , вложен като слоевете на лука . Най версия алфа на Tor, разработен от Syverson и компютърни специалисти Роджър Dingledine и Ник Mathewson и след това наречен The Onion Routing project (който по-късно просто се превърна в „Tor“, като съкращение на предишното име ), стартира на 20 септември 2002 г. Първото публично пускане се случи година по-късно.


През 2004 г. Военноморската изследователска лаборатория пусна кода за Tor под безплатен лиценз, а Electronic Frontier Foundation (EFF) започна да финансира Dingledine и Mathewson, за да продължи развитието си. През 2006 г. Dingledine, Mathewson и пет други основана Проектът Tor , а Масачузетс базирани 501 (в) (3) изследвания, образование неправителствена организация, отговорни за поддържането на Tor. В ЕФР е действал като на проекта Tor фискален спонсор в ранния си период и началото на финансовите поддръжници на проекта Tor включени в САЩ Бюрото за демокрация, права на човека, както и на труда иМеждународно бюро за излъчване , Internews , Human Rights Watch , Университетът в Кеймбридж , Google и базираната в Холандия Stichting NLnet